1.1. Nieodpłatna pomoc prawna
1. Budynek Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli
ul. Getta Żydowskiego 4a
- poniedziałek w godz. 11.30 - 15.30
- wtorek w godz. 8.00 - 12.00
- środa w godz. 11.30 - 15.30
- czwartek w godz. 8.00 - 12.00
- piątek w godz. 8.00 - 12.00
2. Budynek Urzędu i Gminy Miasta w Szadku
ul. Warszawska 3 ( sala USC )
- poniedziałek w godz. 9.00 - 13.00
- wtorek w godz. 11.30 - 15.30 - nieodpłatna mediacja
- środa w godz. 7.30 - 11.30
- czwartek w godz. 11.30 - 15.30
- piątek w godz. 9.00 - 13.00
Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do wszystkich obywateli, którzy nie mają możliwości opłacenia kosztów usługi prawnika. Przysługuje także przedsiębiorcom samozatrudnionym, czyli takim, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
- Poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej "osobą uprawnioną", o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym
w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub - Wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
- Sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub
- nieodpłatną mediację, lub
- Sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do osób, które borykają się z problemem prawnym. Profesjonalny prawnik w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej wskaże zainteresowanym obywatelom, jakie są ich prawa i obowiązki oraz pokaże sposób rozwiązania ich problemu prawnego.
Profesjonalny prawnik może także udzielić pomocy beneficjentom przy sporządzeniu odpowiednich pism takich jak pozew, pismo o zwolnienie od kosztów lub o ustanowienie adwokata z urzędu.
Porada prawna udzielana jest w przypadku, gdy problem, z którym boryka się obywatel, ma typowo prawny charakter. Porady prawne udziela profesjonalny prawnik z odpowiednim doświadczeniem, np. adwokat, radca prawny, aplikant radcowski lub adwokacki.